מותקאל חלבי
חינוך חברה מאבק האדמות פוליטיקה ספורט מפגעים מדור נפטרים أدب وفن גולשים כותבים עסקים סרטונים שונות פייסבוק מודעות פרסום
פורטל הכרמל
ראשי | אודותינו | צור קשר

מבזקי חדשות

מאוחדת דאליה

אמין כיוף חדש

ד

פאדי נטור

תעופהסקר
מה אתם מעדיפים קולנוע או תיאטרון ?
 מאבק האדמות
קניון אמין כיוף אמצעי
תהיו שותפים כי אלה החיים שלכם
17/06/2017,  מאת: פורטל הכרמל

תמונה לדוגמהכל הישובים מסביב לכרמל לוקחים חלק במאבק להדוף את ההחלטה להקים מתקן קונדנסט באדמות, דאלית אל כרמל ועוספיה לא שותפות למאבק ולא השכילו להבין כמה זה מסוכן, חליל לא יושב בשקט. תמונות


תושבי הכרמל והאזור יוקנעם, דלית אל כרמל, מועצה אזורית מגידו, זכרון יעקוב ופרדיס מתריעים;"לא רוצים סרטן !!!!!!".

שתי עצרות מחאה התקיימו בצומת יוקנעם סמוך לאזור התעשייה והכניסה למושבה, ובצומת פרדיס.

חברי העמותה להגנה על האדמות והזכויות המשך לפועלם והתנגדותם להקמת תעשייה פטרוכימית במתחם חגית, יחד עם עשרות מפגינים מהישובים הסמוכים השתתפו במחאות ויצגו את תושבי הכרמל כמו-כן חבר מועצת דלית אל כרמל הצעיר והנמרץ סאמר ביראני נטל חלק בעצרת יוקנעם.

חברי העמותה מזה שנתיים מתריעים נגד הקמת מתקני גז קליומטרים ספורים מישובנו אשר משמעותו העברת הגז למתחם חגית אחסונו במכלים. החומר כולל חומר לוואי רעיל קונדנסט שעם הזיקוק עשוי להיפלט גז הקונדנסט הרעיל ולגרום למחלות ופגיעות רבות בחי ובצומח ואף במי תיהום.

תושבי המדינה חייבים לקום נגד המגמה של הממשלה ולדרוש העברת אחסון הגז על אסדות רחוק מבני אדם. טובת העם והמדינה קודמת לטובת הממשלה והטייקונים

 קניון אמין כיוף אמצעי

 

הקונדנסט הוא תערובת נוזלית של חומרים מזהמים הנוצרת בזמן הפקת גז טבעי או נפט, ומשמשת לדילול נפט כבד, כחומר גלם להפקת דלקים או כחומר בעירה.

מדובר בתערובות נדיפות מאוד העלולה בדרך כלל להכיל חומרים רעילים ומסרטנים כגון ארסן, חומרים רדיואקטיביים, מתכות כגון כספית ועופרת, בנזן ושאר חומרים אורגניים נדיפים.

חשיפה לחומרים אלה מהווה סיכונים בריאותיים הכוללים פגיעה בכבד, בכליות במערכת החיסון, ובמערכת העצבים המרכזית, סרטן, ואף מוות.

באופן ספציפי בנזן הוא חומר אורגני נדיף שהוכח כמסרטן בבני אדם. ארסן הוא ייסוד כימי רעיל ביותר אשר חשיפה ממושכת אליו עלולה לגרום לסרטן עור, שלפוחית השתן והריאות.

כספית נחשבת לכימיקל מזיק ביותר לבריאות הציבור, אשר שאיפת האדים שלו עלולה לגרום לנזקים חמורים במערכת העצבים, העיכול והחיסון, בנוסף לנזקים לריאות ולכליות, ואף למוות.

מכיוון שהקונדסנט מכיל ריכוזים גבוהים של מרכיבים מזהמים נדיפים הוא נחשב כמקור זיהום גדול בהרבה בהשוואה לנפט גולמי רגיל.

עקב הנדיפות הגבוהה של רכיביו, אחסון הקונדנסט כשלעצמו ישחרר כמות גבוהה של אדים רעילים באזורים המאוכלסים אשר יפגעו בבריאותם של אלפי תושבים.

משרד הבריאות קבע חד משמעית כי הפקת הקונדנסט ואחסונו, עשויים לחשוף את העובדים באזור ואת הציבור למגוון רחב של סכנות בריאותיות.

ולמרות זאת בישראל הקונדנסט אינו מופיע ברשימת החומרים אשר עבורם נדרש מרחק הפרדה ממוקדי אוכלוסייה.

מבדיקה של מטה המאבק עולה כי היזם, חברת "נובל אנרג'י", לא ביקש מלכתחילה לאחסן את הקונדנסט באתר "חגית", אלא תכנן לבצע את הזיקוק כולו בלב ים, כ 120 ק"מ מקו החוף.

משרד האנרגיה יזם את קירובן של אסדות הזיקוק למרחק של כ 10 ק"מ מהחוף ואת הובלתו של הקונדנסט ואחסונו באתר "חגית", בלב ריכוז גבוה של אוכלוסייה, במטרה לנצל אותו בהמשך לייצור דלקים לייצוא ולשימושים נוספים.

הקמת מתקני האחסון של הקונדנסט ב"חגית" הם רק יריית הפתיחה ביוזמה של המדינה להקים בחצר האחורית שלנו אתר תעשייה פטרוכימית, שיהיה מזהם לאין שעור יותר מהאתר הקיים במפרץ חיפה. מהלך זה יהווה שלב ראשון בתהליך הפיכת העמק הירוק לאזור מזוהם הגורם תחלואה גבוהה לתושביו ובלתי ראוי למגורי אדם.

איציק חולבסקי ראש המועצה האזורית מגידו: "אני קורא לכל תושבי מ.א מגידו,תושבי יקנעם עלית וכל תושבי האזור לבוא ביום שישי הקרוב להפגנה חשובה מאד על עתיד איכות החיים של כולנו.

מ.א מגידו תמשיך להוביל ולהיות בחזית המאבקים על עתיד האיזור ותתנגד בנחישות להקמת "מפרץ חיפה 2" באיזור חגית ולהקמת שדה תעופה בינלאומי בעמק יזרעאל".


קניון אמין כיוף אמצעי
  הוספת תגובה  הוספת תגובה    שתף בפייסבוק  שתף בפייסבוק    הדפסה גירסה להדפסה      שלח לחבר שלח לחבר  

תגובות (3)
 3 גז בחגית
מאת תושב דליה , ב- 18-06-2017, 00:29
סוגיית הזרמת הגז הנוזלי מהים לתחנת הכוח חגית וביצוע דילול הגז בקרבת התחנה ואחסונו במכלי גיבוי שנקראים (קונדנסאט)איננה חדשה. התוכנית נידונה בממשלה ובוועדות הכנסת בתחלית שנת 2014 ואני בזמנו שלחתי מכתב ליו"ר המועצה מר רפיק חלבי ולהלן נוסח המסמך: 
ביצוע תכנית ההפעלה בגז בחגית יצא לפועל מזמן, אני הייתי עד לכך כשעבדתי בתחנה לפני מספר שנים. אך ישנו ויכוח סביב הנושא ומרגיש חובה להסביר שתהיה בתמונה כראש הרשות. 
ובכן אפשר להסביר לתושבים בדלית אל כרמל בשפה פשוטה מה המשמעות של הנושא כלפינו תחנת הכוח חגית נמצאת בתחום שיפוטה של המועצה האזורית מגידו על אף קרבתנו לחגית ביותר מ80% של יישוביה של המועצה הנ"ל. אך אצלנו משום מה לא עוסקים בנידון. 
א- הטיעון כנגד זיהום סביבתי הנו זעום ,כי בגז הטבעי, אמנם ישנם פליטות מינוריות של CO2 , וזניחים של N2O ו sf6- ששייכים לרשימת החומרים המסוכנים מסוג נוקסים וסוקסים, שהם החנקנים והגופריתיים למיניהן והם החומרים המסריחים והמסרטנים שישנם מנפט מזוט ופחם, מלבד שני מרכיבים אלה ,אין בגז הטבעי נוקסים וסוקסים , אך נמצאים ברמות גבוהות,בנפט למרכיביו ובפחם שהתחנה פעלה באמצעותם לפני מספר שנים. 
ב- אין בגז חלקיקים שיעופו באוויר ,אותם חלקיקים שיכולים להיקלט בנשימה של בני אדם, ובעלי חיים ,חלקיקים אלה נמצאים בנפט, פחם, ומוצרים כימיים אחרים. 
ג- אין בתכנית השתלטות על שטחים פרטיים שלנו. אמנם מוקצים לתכנית 250 דונם אך כולם אדמות מדינה. 
ד- הפעלת תחנות כוח בגז יכול להוריד זיהום ב 50% פחות מסולר או מזוט במרכיבי CO2 . ומלבד זאת כמובן ללא כל אותם, חלקיקים סוקסים ונוקסים. 
ה- על פי הבדיקות המחמירות ביותר של המגזר האזרחי, סכנת הדליפה של הגז יכולה להגיע למרחק של ק"מ אחד לכל היותר ועל פי המגזר הצבאי בטחוני לחמישה ק"מ במקרה של פיצוץ המתקן .שיכול לקרות רק במקרה של רעידת אדמה, פיצוץ מכוון או כתוצאה של טילים ודומיהם. 
ו- אפשר לעשות את התכנית בים ,אך בעלויות הרבה יותר גבוהות ובמחיר שיכלול גם מרכיבי בטחון ואבטחה שכבר היום צה"ל ומשרד הביטחון עושים ומשלמים עבור מתקני הפקת הגז בתמר ולוויתן ואחרים. 
ז- חוות הגז איננה עתירת תעסוקה כמו שאנשים חושבים. 
ח- אם יקומו בעתיד מפעלים פטרוכימיים על בסיס הגז והקונדנסט, ואכן יש סיכוי שזה יקרה, הסיכונים יכולים לעלות באמת, ורמות הזיהום מעיבודים כימיים יעלו בכל קנה מידה, ובכל המרכיבים שהזכרתי, אך דווקא מפעלים פטרוכימיים הנם עתירי תעסוקה ויכולים להביא לעלייה בדרישה לידיים עובדות, כולל בעלי הכשרה מקצועית גבוהה כגון כימאים, טכנאים, מהנדסים וכו'. 
ט- במקרה זה הדבר יחייב אותנו ואת המנהיגות של הישוב לדאוג ,שלנו יהיה נתח בעוגה הזאת, דבר שיכול להשפיע על העלאת רמת התעסוקה לתושבים בסביבה. ושיכול לשפר את המצב הכלכלי חברתי של היישוב. פרמטר שצריך להיות בראש מעייניו של כל ראש מועצה ו/או של כל מנהיג באזור . מישהו ביקנעם ובמגידו בטוח עוקב ואצלנו פחות אם בכלל. 
י -אני חושב שלמרות כל הנושאים לעיל על המועצה ועלינו כתושבי דליה ללוות את כל התהליכים ולהיות שותפים בקבלת ההחלטות בחגית כי זה 5-6 ק"מ מהישוב.  
או אפשר להגיד שאנחנו הישוב הקרוב הבא לאחר בת שלמה ואליקים. 
עשרת הסעיפים האלה אינם תחליף לתסקיר השפעה על הסביבה ו/או לתכנית עסקית, למרות שהסעיפים הנ"ל הם כן חלק מאלה. 
 
הכותב מוסמך לניהול משאבי טבע וסביבה בהתמחות אנרגיה ומים .
 2 אצל רפיק הכסא יותר חשוב מבריאות הציבור
מאת מקלדה, ב- 17-06-2017, 18:44
בדליה ובעוספיא ראשי הרשות לא מעניין אותם בריאות הציבור כל מה שמעניין אותם זה אך לשמור על כסא המועצה ולא מעניין אותם אם כל הכפר ימות
 1 למה להפגין ולפריע
מאת כרמלי, ב- 17-06-2017, 08:09
אפא היוא כל היהודים שלקחו לנו את כל האדמות באזור לחשבו עלינו לא ראו לנכון להבגין לעמוד לצידנו אז ומה כרה עכשב אדון חליל וכל הכבורה זה הבעיה של דליה ועוספיה
קניון אמין כיוף אמצעי

  הוספת תגובה  הוספת תגובה    שתף בפייסבוק  שתף בפייסבוק    הדפסה גירסה להדפסה      שלח לחבר שלח לחבר  
< קודם   הבא >

משחקית אלואדי

נדים קבלאן

סאמר והבה

עמאר מנסור

מאוחדת עוספיאמתוך פורום העסקים והעמותות של הכרמל
סטודיו אל אמל
סטודיו אל אמל
מודעות פרסום