מותקאל חלבי
חינוך חברה מאבק האדמות פוליטיקה ספורט מפגעים מדור נפטרים أدب وفن גולשים כותבים עסקים סרטונים שונות פייסבוק מודעות פרסום
פורטל הכרמל
ראשי | אודותינו | צור קשר

מבזקי חדשות

אמין כיוף חדש

ד

פאדי נטור

תעופה

מאוחדת דאליהסקר
מה אתם מעדיפים קולנוע או תיאטרון ?
 חברה
משחקית אלואדי
מסמך מסווג עמדת הדרוזים לפני קום המדינה
16/06/2017,  מאת: אמלה חלבי

תמונה לדוגמהמסמך מסווג חושף שהדרוזים הלבנונים רצו לגרש את היהודים, הסורים לא נלחמו ביהודים ובישראל הדרוזים עשו תקדים היסטורי ושינו את מערכת היחסים במזרח התיכון ליהודים.


חשוב לזכור שהמסמך שחושפים הוא היסטורי ונכון לתקופה ההיא ויש בו משהו חשוב שניתן ללמוד ממנו.

ההנהגה הדרוזית הלבנונית של אז הייתה עוינת ליהודים ועד היום השנאה לישראל קיימת, כי ההנהגה הדרוזית הלבנונית ראתה ורואה בעצמה כפלג בלאום הערבי והם רצו אז להיות חלק במלחמת ההשמדה נגד היהודים.

ופה הייתה גדולתו של סולטאן באשא אלאטרש, ההנהגה הסורית הדרוזית שעד היום היא בתפיסה שלה לא עוינת לישראל וליהודים.

אפשר ללמוד שההנהגה הדרוזית דתית ולא האקדמית פוליטית היא היותר אמינה עם ראייה ארוכת טווח.

אחרי שאלאטרש התנגד בתוקף להתערבות במה שקורה בארץ, הוא גם רצה לשמור על אחדות דרוזית ובצעד הזה הצליח לטרפד את היוזמה הדרוזית לבנונית.

יש מה ללמוד מההיסטוריה הזאת במיוחד בימים אלו.

המסמך הזה הוא חלק מעוד מסמכים במחקר שעורך ד"ר סמואל שח'ידם ד"ר לפילוסופיה, על יחסי המיעוטים האתניים במזרח התיכון לישראל מ 1933 עד 1956, ואיך הם הסכימו לעזור ליהודים דאז.

השיח' טריף וההנהגה הדרוזית דאז, הבינו יותר מכול האקדמאים והמנהיגים הפוליטיים של התקופה והיה באמת קשר דל מיעוט שעזר למיעוט וכל החשיבה הזאת שהדרוזים הם במדיניות مع الحيط الواقف פשוט לא נכונה, בישראל  הדרוזים עשו תקדים היסטורי ושינו את מערכת היחסים במזרח התיכון ליהודים".

ד"ר לפילוסופיה סמואל שח'ידם:  ״דרוזים שרוצים להיות חלק מהלאום הערבי הם סכנה לקיום הדרוזי, אותו הדבר לגבי דרוזים שרוצים להיות חלק מהציונות הדתית".

ד"ר סמואל שח'ידם אומר לפורטל הכרמל: "ממחקר שעשיתי בארכיון ה CIA הדרוזים של סוריה בהנהגת סולטאן באשא אלאטרש, סירבו להילחם לצד הערבים ובכך סייעו להתחזקות העם היהודי והקמת המדינה".

תרגום מהמסמך, מעיד שהתקיימה ישיבה בביתו של רשיד בק חמדאן رشيد بيك حمدان בהר הלבנון ב 8/4/1948, השתתפו בישיבה כמאה בכירים דרוזים, בישיבה לקח חלק עלי אלאטרש, הסגן הדרוזי לשעבר בפרלמנט הסורי, הוא הקריא מכתב שנשלח ע"י סולטאן באשא אלאטרש, שבו אל אטרש המליץ לדרוזים לא להתערב במאבק הפלסטיני ובעיקר לא להילחם עם הבריטים.

"הדרוזים צריכים לחכות ולראות את החיילים הבריטים עוזבים את פלסטין ורק לאחר שהם עוזבים הדרוזים צריכים לעזור בגירוש היהודים מפלסטי".

למרות זאת סולטאן באשא אלאטרש אישר עזרה כלכלית שהגיעה מהדרוזים לערבים.

סולטאן באשא לא אישר ולא תמך בפעולה של הדרוזים שהגיעו להילחם עם הערבים נגד היהודים תחת פיקודו של שיח' עבד אלוהאב, عبد الوهاب סולטאן בזמנו הגדיר אותם כשכירי חרב.

החלק הגדול של הדרוזים החליטו להקשיב לעצתו של אלאטרש ולא שמעו לדבריהם של האמיר עאדל ארסלאן חבר הפרלמנט ומג'יד ארסלאן שר הביטחון הלבנוני בזמנו, שניהם דחקו בדרוזים להשתתף במרד הערבי נגד הבריטים, כך נטען ע"י סולטאן אלאטרש.

מה שאנחנו לומדים מההתרחשויות דאז ואיך שההיסטוריה הובילה בין השלטון הבריטי הערבים והיהודים, הדרוזים היו בעמדה נחותה במזרח התיכון ובפלסטין בפרט ולמרות הכל הצליחו לשנות תפיסות וללכת עם היהודים ובכך גרמו לשינוי במערכת היחסים במזרח התיכון ליהודים. 

תודה מיוחדת לד"ר סמואל שח'ידם שעזר בהכנת הכתבה.

המסמך

קניון אמין כיוף אמצעי
  הוספת תגובה  הוספת תגובה    שתף בפייסבוק  שתף בפייסבוק    הדפסה גירסה להדפסה      שלח לחבר שלח לחבר  

תגובות (4)
 4 מס,1 צודק,,ועוד עובדות,,
מאת האמת ההסטורית, ב- 16-06-2017, 16:44
שייך לביב שיכנע את המוכתארים והמנהיגים הדרוזים בכפריהם,,לשאר בארץ,,ולא לעזוב ולא להצטרף כפליטים לפלסטינים,,בכל כפרי הדרוזים הרבה אנשים ומנהיגים הכינו את עצמם וחלק מרכושם,כדי לברוח ולהצטרף לפליטים הפלסטינים,,,רק בזכות שייך לביב אבןרןקן בעיקר,,ושייך סאלח ח'ניפס שהצטרף אליו,,נשארו הכפרים הדרוזים במקומם,,ולא הפכו ח'רבות הרוסות כמו שאר הישובים הפלסטינים ב1948,,עדיין אנשים חיים מעידים על כך,,וגם חלק גדול מערביי הארץ שנשארו בישוביהם ב1948,,ביקשו עזרת שייך לביב שיפעל למענם עם קציני ההגנה והצבא שלא יברחו או יגורשו,,וכך ניצלו ממות ומהרס ומסבל הפליטים עד היום, יש לציין כי שייך לביב היה הראשון בארץ ובמזרח התיכון שבחר בדרך השלום והדו-קיום עם העם היהודי,,לפני שמצריים וירדן יחתמו על הסכם שלום עם ביבודים וישראל,,,הוא הקדים את זמנו ואת העתיד וההסטוריה בעשרות שנים*****
 3 הסטוריה של מעוטים
מאת מקיר טוב, ב- 16-06-2017, 12:09
מי שהלך ראשון עם היהודים זה היה מנעיספיא ואחרי זה כולם באו בעקבות כולם בדליה היו עוד מחבלים בשעה של היום הם חשבו לברוח מהכפר רק במזל הם נשארו אלוהים רחם עליהם בגלל נביא אבו אברהים עה ש המסמך כל כך נכון ומשקף את הפרצוף האמתי שלנו פחדנים גנבים רוצחים ובעיקר טפשים
 2 שקר וכזב
מאת דרוזי, ב- 16-06-2017, 12:04
זה היסטוריה מזויפת הדרוזים בסוריה ובלבנון ובארץ היו מתןאמים לכל מהלך והם הראשונים והיחידים שנלחמו אז ביהודים עד שהגיעו להסכם הדדי...למשל למשל מערקת יאנוח..אלהוש ואלקסאיר ליד שפרעם אחיו של משה דיין שנהרג על ידי אסמאעיל קבלאן...מערקת מטולה שהיה כפר דרוזי ורובם ממשפחת אלחגאר ועוד ועוד ועוד 
תכירו ותקראו ותפיצו את ההיסטוריה האמיתי שלנו בלי להתחנף לאף צד ... 
אני גאה בעדה שלי ובהיטוריה האמיתית של העידה ...
קניון אמין כיוף אמצעי
 1 לצפות את העתיד
מאת חוכמה, ב- 16-06-2017, 09:07
חלק מהשיכים והבולט ביניהם שיך לביב אבו רוקן ז"ל צפו את העתיד ולא התייפיפו לרוב הערבי וחברו למיעוט היהודי אז .היום מיעוט מנסה לטשטש הסטוריה נכבדה זו ולכתוב כל מיני שטויות על אבא חושי ואחרים .חלק אחר זוקף לעצמו את הקשר הזה .  
האמת תשאר אמת אחת. בזכות שיך לביב הכפרים שלנו קיימים

  הוספת תגובה  הוספת תגובה    שתף בפייסבוק  שתף בפייסבוק    הדפסה גירסה להדפסה      שלח לחבר שלח לחבר  
< קודם   הבא >

משחקית אלואדי

נדים קבלאן

סאמר והבה

מאוחדת עוספיא

עמאר מנסורמתוך פורום העסקים והעמותות של הכרמל
פלטיניום
פלטיניום
מודעות פרסום