אזהאר גן 2
חינוך חברה מאבק האדמות פוליטיקה ספורט מפגעים מדור נפטרים أدب وفن גולשים כותבים עסקים סרטונים שונות פייסבוק מודעות פרסום
פורטל הכרמל
ראשי | אודותינו | צור קשר

מבזקי חדשות

פאדי נטור

תעופה

מאוחדת דאליה

אמין כיוף חדש

דסקר
מה אתם מעדיפים קולנוע או תיאטרון ?
 חברה
משחקית אלואדי
ד"ר סמואל שח'ידם:"הקיום הדתי הדרוזי מתפורר"
31/05/2017,  מאת: חסין חלבי

ד"ר סמואל שח'ידםד"ר לפילוסופיה סמואל שח'ידם גדל והתחנך בעוספיה היום עובד משרד החינוך הגרמני, בראיון מיוחד לפורטל הכרמל "הקהילה הדרוזית בגרמניה מונה היום יותר מ 22 אלף רובם מסוריה".


ד"ר סמואל שח'ידם אחד האנשים המרכזיים בגרמניה שהוביל את המעוטים שהגיעו ממדינות ערב למקום מרכזי במדינה ובמיוחד הפליטים הדרוזים שמגיעים מסוריה ועל זה יש עדויות רבות של סורים שמשבחים את ד"ר שח'ידם.

בשיחה אישית לפורטל הכרמל ד"ר סמואל שח'ידם אומר:"גדלתי והתחנכתי בעוספיה, סיימתי לימודים בתיכון רונסון וסיימתי שרות צבאי בישראל, יצאתי ללמוד באירופה, הייתי בצרפת תקופה וקיבלתי מלגת לימוד שפה בגרמניה, ומשם זה המשיך"

ד"ר סמואל שח'ידם: "העזרה שהיא נקודתית ואישית היא במסגרת יחסים אישיים בין בני אדם, במקרים כאלה של עזרה לקבוצה כמו קבוצת המיעוט הדרוזי, צריך שיטות להתאים למקום שנמצאים בו, מהניסיון השכלתי שהשיטה שעובדים בה בישראל לא מתאימה לאירופה, כי לכל מיעוט באירופה שמגיע יש דברים מייחדים, הקהילה הדרוזית באירופה גדלה למימדים משמעותיים ביותר, של כמה אלפים, יותר מעשרת אלפים, בכל אירופה יש שתי מדינות עם נוכחות מסיבית של דרוזים גרמניה וצרפת".

ד"ר שח'ידם: "הקהילה ברובה היא סורית ולבנונית, האופי שלהם כמהגרים שחיים באירופה, הקהילה הדרוזית היום בגרמניה מונה יותר מ 22 אלף שרובם המוחלט מסוריה, יש עוד אוכלוסייה שהיא לא רשומה, דרוזים שרשומים כמוסלמים מהעדה הדרוזית, המצב הזה מאוד מקשה על רשויות ההגירה בגרמניה".

ד"ר סמואל שח'ידם:"אני היום כפוף בעבודה לתכנית שממומנת ע"י משרד החינוך הגרמני, אחד מהדברים שפתחו בגרמניה זו תכנית של ידע והיסטוריה על גרמניה, כי רוב המהגרים הערבים המוסלמים שהגיעו לא יודעים היסטוריה ושפה של גרמניה ויש בהם מעט שנאה ליהודים ואנטישמיות ואני מתוך העבודה שלי עשרות שנים בתחום גזענות וזכויות אדם, מרכז את פעילות המדינה בכל מה שקשור לחינוך פוליטי של גרמניה, וההיסטוריה הנאצית מ 1933-1945 אני עובד כחוקר במשרד מוביל בעולם בחקר פשעי גרמניה הנאצית, שנקרא הטפוגרפיה של הטרור, שזה היה המפקדה הראשית של זרועות הביטחון של גרמניה הנאצית".

סמואל שחידם

ד"ר שח'ידם: "אני דובר שבע שפות, ביניהם ערבית ופרסית, עבדתי במשרד הפנים בגרמניה ובאיחוד האירופאי בייעוץ לענייני מעוטים באירופה, הקמתי את ארגון "ישראייד" שעזר להמון פליטים, עצם ההיכרות עם הרבה מנהיגים ואנשים משפיעים בעולם זה מאוד עוזר, אני חוקר את יחס המדינה למיעוט והיחסים בין דת למדינה בתוך המדינה, היו לי ביקורים במדינות ערב שישראלים לא מגיעים אליהם, ב 2010 חקרתי את מצב המעוטים במדינות שכנות לישראל סוריה לבנון מצרים, מיעוטים אתניים במזה"ת".

ד"ר סמואל שח'ידם:"הדרוזים נמצאים היום על הסף והקו האדום נחצה מזמן, הדרוזים נמצאים על סף הכחדה ועלולים להיעלם מהנוף הדתי האתני במזה"ת".

ד"ר סמואל שח'ידם: "במשך כל ההיסטוריה, החסינות של הדרוזים היתה דרך הקיום הדתי, היום המבנה הזה מתפורר, מכל מני סיבות שקשורות גם להליך סוציואקונומי, תהליכי מודרניזציה ועוד, החוסן הדתי לא קיים היום".

ד"ר סמואל שח'ידם :"הפליטים הסורים שמגיעים לכאן מאוד מפחדים, הם שומעים דרוזי ישראלי והם מפחדים, אני למדתי שאני רוצה לתקשר עם אנשים אז לא נכנס לויכוחים איתם, אני שומע המון על הבעיות שהיו לדרוזים בארצות שלהם, הרוב של הצעירים הדרוזים בני 16-25 שחיו בסוריה ניהלו חיים חסרי מסגרת, לא היתה להם עבודה, רק מי שמזוהים עם מקורבים היתה להם עבודה, הגיעו לאירופה וחלמו על עבודה כדי לשנות את החיים שלהם, כאן הם מאבדים זהות טוטאלית, יש חלק מהצעירים האלה הולך לאיבוד כי אין לו שום זהות דתית, חלק גדול פונה לסמים, יש תופעה של פשע מאורגן דרוזי במדינות אירופה, ומגיעים גם לבתי כלא, יש אנשים חסרי כל שהם הפכו להיות קורבן של האסלאם הקיצוני כי אין להם הרבה מה לעשות, אני נתקל באנשים שאף אחד לא רוצה להיתקל בהם".

"לא כולם צדיקים ולא כולם קורבנות, אני מרגיש את הפוטנציאל האבוד של העדה הדרוזית, הרוב המוחלט הם אנשים טובים, הם אנשים שרוצים לחיות בכבוד ואני רואה את הכבוד שלהם נרמס יום יום, לא רק ע"י המדינות באירופה, אלא גם ע"י כל מדינות ערב וההנהגה הדרוזית עצמה, בלי לנקוט בשמות".

ד"ר סמואל שח'ידם: "יש התבוללות וקו של התנצרות, הבחורות הדרוזיות הרבה יותר בכל הרמות הן הרבה יותר חכמות ומשכילות מהגבר הדרוזי, הן יודעות איך לתקשר עם העולם במערב, הגבר הדרוזי הוא זהות אבודה לגמרי, המבנה הכפרי לא מתאים למאה ה 21 ומתווסף לזה חוסר ההשכלה, הצורך התמידי להתחתן ולרצות את המשפחה, יחד עם כל הלחצים שיש על הגבר הדרוזי, ומתווסף לזה הזכות שיש לגבר הדרוזי להתבולל בלי שיש עליו שום ביקורת, הוא עושה הרבה דברים שאישה לא מרשה לעצמה".

ד"ר סמואל שח'ידם:"היו בהתחלה מקרים בודדים של אלימות ואונס וכעת יש מגמת עלייה, כי הפליטים כיום באירופה, הם נמצאים בשלב של אכזבה ממדינות אירופה והם חוזרים למתכון הישן, האלים, זה מתבטא במחלות שיש באירופה כיוון שיש צפיפות איומה, זה יוצר מצב של אלימות וזה פוגע בעיקר בנשים ובילדים".

ד"ר שח'ידם:"המקלטים באירופה הם סוג של מחנה מודרני, 82 אחוז מהפליטים שהגיעו לאירופה נמצאים בגרמניה, שתי המדינות שבדיה וגרמניה הן מדינות שמכבדות את החוקה שלהן, גרמניה יש לה זהות פוליטית היסטורית, הגרמנים למדו שאסור להבדיל בין דת ויש לתת מחסה לפליטים, כי הם מדינה שמכבדת את חוקיה, מצב זה של גלים של פליטים גם יצר התפתחות פוליטית קשה, היום גרמניה קלטה קרוב למיליון פליטים, בתוך אותם אנשים שנקלטו כל מי שמצהיר כבן מיעוטים אמור לקבל באופן אוטומטי על פי החוק הגרמני 3 שנים של חסות, שזה מעמד של פליט, אבל בגלל התפתחות מפלגות הימין בגרמניה עלה חוק שנקרא הגנה ברמה נמוכה שזה אומר שלא מקבלים מעמד פליט מלא, אלא רק לשנה ואין לפליט זכות להביא את משפחתו, זו גזענות לשמה לדעתי, המצב הזה נוצר מאחר וגרמניה הייתה צריכה להתאים את עצמה למדינות האיחוד האירופאי, שמה יש התפתחות פוליטית ימינה, התפתחות לאומית מדאיגה שיש בה גזענות כלפי הזר והפליטים וזה משליך על כולם".

ד"ר שח'ידם: "המדינות הגדולות באירופה מכירות במיעוטים שהם על סף הכחדה, מתוך דאגה וכבוד למי שרוצה לעזור, השיטה היא למסד את העזרה דרך ארגון, אני אישית הקמתי ארגון סיוע הומניטרי שמוכר ע"י רשויות המס ויכול לעבוד בכל אירופה, אני יכול לתת אישורי עבודה לאנשים שרוצים לבוא ולהתנדב ולעזור לדרוזים כאן בגרמניה, אני יכול למנף ולפתח פרויקטים למען המיעוטים, מתוך האיחוד האירופאי בעזרת כספים מהאיחוד, אני לא צריך את המנהיגים הדרוזים שבאים ועושים נאומים, העניין שצריך להתאחד, הם לא יודעים איך לעבוד, הם מניפים את הבעיות ובמיוחד הפוליטיקאים בשביל אינטרסים אישיים, הגיע הזמן לפעול כי אין זמן יותר, הדרוזים נמצאים היום בקו האדום הסופי, יש דרוזים שמתים מרעב ביוון ויש דרוזים שחיים בכבישים כי אין להם איפה ללכת, אני הקמתי ארגון שעובד עם סטודנטים מכל העולם, גרמנים, צרפתיים, ארה"ב, לא דרוזים ורובם יהודים, שמעניין אותם לעזור למיעוטים".

ד"ר סמואל שח'ידם

ד"ר סמואל שח'ידם: "כל אקדמאי שמכבד את עצמו צריך להוקיר ולהכיר את תרומת אנשי הדת, אנחנו צריכים למנף את ההליך ברמה העולמית, הדרוזים בכל העולם מסתכלים על הדרוזים בישראל כאל עמדת כוח, המנהיגות הדרוזית בישראל צריכה לדעת איך לתרגם את זה".

ד"ר סמואל שח'ידם:"שיח' מוופאק טריף אדם צנוע עם לב רחב שיודע להקשיב ורוצה לעזור, אבל צריך להתארגן, בצורה בה הגיעה ההנהגה לאירופה, היה צריך להתארגן אחרת, היה צריך למנף יותר ויש הרבה מה לעשות, השיח' טריף חייב לחזור לגרמניה ולהביא איתו את כל הפלגים מכל העולם כדי שיפגשו בגרמניה, שיח' טריף תמיד ימצא בי אדם תומך שיתייצב לכל פרויקט לעזרת הדרוזים".

"במסגרת תכנית של משרד החוץ של גרמניה מזמינים עיתונאים מכל העולם, בתחילת יוני יגיעו עיתונאים מישראל ויפגשו אותי במקום בו מדברים על היסטוריה ואני אלווה את קבוצת העיתונאים".

ד"ר סמואל שח'ידם:"לצעירים אני אומר תמרדו, תפקידם של הצעירים לקום ולהתחדש, תמרדו במוסכמות החברתיות".


קניון אמין כיוף אמצעי
  הוספת תגובה  הוספת תגובה    שתף בפייסבוק  שתף בפייסבוק    הדפסה גירסה להדפסה      שלח לחבר שלח לחבר  

תגובות (13)
 13 כפר סבא
מאת מוטי לקסמן, ב- 26-06-2017, 16:19
שלום רב לך, ד"ר סמואל שח'ידם 
קראתי בעניין רב את הכתבה על פועלך המבורך בגרמניה, שפירסמה שני ליטמן במוסף הארץ. 
מאחר לך המון כוח ואמונה להמשיך בטוב. 
בהשדמנות זו קבל "צידה לדרך" 
 
האדם קדוש הוא, מוטי לקסמן, אייר, תשע"ו 
motele777@gmail.com 
לשיר לפי הלחן, "שָׁלוֹם עֲלֵיכֶם מַלְאָכֵי הַשָּׁרַת..." 
 
 
שָׁלוֹם עֲלֵיכֶם בְּנֵי אָדָם, בְּנֵי אֱנוֹשׁ 
חֶסֶד, רֹךְ וְחֶמְלָה 
לֵב אָדָם, אֱלֹהִים, מָלֵא רַק בַּטּוֹב, 
לְנַסּוֹת אֲנִי חַיָּב. 
 
בְּנֵי אָדָם, בְּנוֹת חַוָּה בְּכָל מָקוֹם, 
הַתִּקְוָה, בְּיָדֵינוּ הִיא,  
אִם נִפְעַל, לֹא נַפְסִיק 
וְנַמְשִׁיךְ לַמְרוֹת הַכֹּל 
הָאָדָם בָּרוּךְ הוּא. 
 
לֹא תָּמִיד זֶה נוֹחַ, לֹא תָּמִיד זֶה קַל-פָּשׁוּט 
אֲבָל, תָּמִיד זֶה אֶפְשָׁרִי 
בְּאֱמוּנָה וּבְמַעֲשֶׂה נִצֹּר  
עוֹלָם חָדָשׁ, עוֹלָם יָפֶה 
 
בּוֹאֲכֶם לְשָׁלוֹם, אַנְשֵׁי הַשָּׁלוֹם 
יַחַד נַגְשִׁים אֶת הַחֲלוֹם 
כָּל אָדָם, כָּל אִשָּׁה;  
חֶסֶד, טוֹב וֶאֱמֶת 
הָאָדָם קָדוֹשׁ הוּא. 
 
אני שר באמונה מלאה,  
רוצה להצטרף?
 12 שחידם
מאת ראמה, ב- 06-06-2017, 17:55
מפתיע ומעורר גאווה האיש הזה, כל הכבוד. כמה דברים, אם הוא יוכלו לפרסם באופן  
עקבי וכל הזמן על מצבם של הדרוזים, אז זה ישאיר אותם באור.כתבה בודדת מאד מהר נשכחת. 
מצד שני, הלוואי וישנה דרך שד"ר שחידם היה יוצר קשר עם שיח מואפק, ומסביר לו באופן עמוק את הבעיות של הדרוזים שם, ואת דרכי העזרה על מנת שיוכלו ביחד לגייס  
את כל הכוחות והמשאבים לעזרה. 
מצד שלישי, שיח מואפק ( שהוא בעצם האדם המרכזי שדוחף לעזור לכל הדרוזים בכל מקום) מותקף על בסיס כמעט יומי על ידי אנשים מזיקים וכוחניים, שהם טויבי הדרוזים למעשה, הדוגמה הבולטת היא איוב קרא. אנשים מדאליה חייבים למצוא "פיתרון" לאיוב קרא, הכוונה שיבקשו ממנו שיירד משיח מופק ושיחזור לחבריו המתנחלים. אם איוב לא רוצה לעזור, אין בעיה, רק שלא יעמיס ושלא ישתלח בשיח מופק. 
כמה שאתה צודק ד"ר שחידם, העדה נעלמת ונכחדת, ואם אנו באמת אוהבים את אחינו,  
חובה עלינו להתגייס ולפעול בשכל ותחת "פיקודו" של שיח מופק. 
אני מתחנן ממש שד"ר שחידם ימשיך לכתוב על מצב הדרוזים באירופה, כי זה צילום מצב למעשה. עצוב מה שהולך עם הדרוזים.
 11 המרחק אינו גבול
מאת חאלד סאחלי, ב- 03-06-2017, 17:04
הרגש מאלץ את הרצון להתכופף לשייכות הראיה של ד"ר סמואל החלטית וכמו שמבין כבודו הדרך מלאה מכשולים ההתערבות בהכרח מידית , לדעתי כבוד הד"ר צריך לבקר בארץ ולרתום מתנדבים לסיוע בהצלחת דרכו .
משחקית אלואדי
 10 כל הכבוד לדר על הלימוד וההשכלה והעזרה לזולת
מאת מבין עניין, ב- 02-06-2017, 17:31
אני מכיר את הבחור מאוד רציני ומשכיל ואוהב לעזור ללא תמורה רק חבל עליו  
יכל להיות נכס לעידה בישראל וגאווה גדולה לדרוזים
 9 הקיום הדתי הדרוזי דר סמואל שכידם
מאת סאמי נסאר, ב- 01-06-2017, 11:23
סמואל כל הכבוד כתבה מציאותית כולי גאווה יתרבו כמוך ולענין מסכים איתך שהמנורה האדומה כבר נדלקה הקהילה שלנו צריכה למצוא את עצמה ולא לסמוך על גורם חיצוני שיפטור לנו את הבעיות שלנו פונה אישית לכבוד השיך טריף שיבנה תוכנית יחד איתך דר שכידם ועוד אנשים בעלי ידע משני המישורים דתים ןחילונים ולבדוק מה הן הסיבות ומה הם הדרכים לפטור את הבעיה של הכחדה. חס וחלילה אנחנו זן טיהור לא מתוך גזענות אלה המבין יבין וחובה לשמור על אחדות ואחווה עלמנת למנוע תופעה כזו עליך מסימה חשובה והכרחית לקדם קימים הרבה אלמנטים למצבינו הנורא אזכור קצת מהם מצב סוציו אקנומי בשפל בכללי הניתוק מה הרגילים והתרבות התרחקות מהדת והקשבה של אנשי דת וידע אין ספק המודירנזציה משפיעה עלינו גיוס כספים לפטור הבעיה אמרת דברים כואבים ומציאותיים תודה נקווה לטוב סמי נסאר
 8 מחייב התערבות רצינית
מאת סוהיל, ב- 31-05-2017, 20:04
מצער לשמוע שכך הם פני הדברים והלוואי ויכולנו לתרום לתיקון המצב
קניון אמין כיוף אמצעי
 7 כבוד גדול
מאת זאיד, ב- 31-05-2017, 19:54
עלה והצלח גאווה הבאת לעדה ולשמה באמת כל הכבוד לך בהצלחה
 6 עספיה
מאת עזאם מסלח, ב- 31-05-2017, 19:49
מר סמואל שלום: הקיום הדרוזי כן בסכנה אבל לא מתפורר. אנו לא נמצאים על סף  
הכחדה כי מאז קום (אלדעוה )אלמוחדון סבלו בתקופות שונות מהמשטרים ומהתרחקות  
מהדת אבל עובדה שהחזקנו והמשכנו כמו שאר המיעוטים באזור . 
הבעיה שלנו שאין מי שידאג לנו לכן אני מצדיק אותך במאה אחוז שעלנו למסד ארגון לעזרה בן לאומי מכל הגלויות בעולם.ארגון זה ידאג לעזור לכל דרוזי איפו שהוא ולגייס משאבים ובעלי הון וארגונים שונים 
והסברה טובה ולנצל הידידים של העדה מכל רחבי העולם 
אם אין אני לי מי לי ?
 5 להכין תוכניות מעשיות,,
מאת ראיה עתידית, ב- 31-05-2017, 15:36
עובדה שהתבוללות הדרוזים בישראל אפסית לעומת דרוזית בארצות אחרות,סוריה,לבנון,אירופה ואמריקה ועוד,,הצעה להקים ברמת הגולן עיר דרוזית שתקלוט אלפי דרוזים שרוצים להגיע ולחיות בסביבה דרוזית לפי מנהגי החברה והדת הדרוזית,,לפחות דברים בסיסיים, לשמור על הזהות הדרוזית בלי נישואי תערובת,, על המועצה הדתית העליונה לגייס כל משאבי אלוקפ אלדורזי,,קופת הדרוזים בנבי שועייב ומקומות קדושים אחרים,,ולהשקיע את הכסף למען שמירת אחים (حفظ الاخوان),,זה הזמן להפגין סולידריות דרוזים עולמית מעבר לשייכות או זהות פוליטית,מדינית,חמולתית או משפחתית,,זה המבחן האמיתי של ההנהגה הדרוזית הדתית והחילונית,,על כל כפר לקלוט כאלף פליטים דרוזים במהלך החודשים הבאים,,ביחד עם עיר דרוזית חדשה בגולן,,ופתרנו רוב בעיות הפליטים הדרוזים באירופה,, ,,*****
משחקית אלואדי
 4 קיום הקיום
מאת מרזוק עזאם, ב- 31-05-2017, 14:55
קיום הקיום וקוממיות עצתו של יתרו עליו השלום לנביא משה רבנו, 
הוא התווה את התרבות הארגונית שלעמים,מדינות , ומדינות ,הוא הקים את הנורמה המשפטית,חברתית,ארגונית,שדואגת לקיום האדם וכבודו  
בכך הקדים את מקס ובר הסוציולוג. 
גאה בך כדרוזי , כישראלי ,וכאדם שפועל למען האנושיות 
ובמיוחד בתפקידיך דווקא בגרמניה שם ידע(האדם)איך לכלות ולהתכלות ואת ההשמדה 
ובסופו של דבר המשטר כילה עצמו(8 הנקודות של נפילת הנאציזם) 
 
כמי שחוקר בכתביהם של הרמב\"ם,אבירוס(אבן רושד) ,תומס אקווינאס, פיתגורס, סוקרטיס, אפלטון, אריסטוטל קנט ,שופנהואר היגל אחרים וודאי שהינך מודע לשאלת הקיום תנאיה ,וערכיה ,הקרת למדת ,ולמדת עקרונות היסוד של האדם לחיות בצלם אלוהים. 
 
כל זה בעידן של עולם ששומר על אילמות ,שתיקה,ואטימות לזכויות בסיסיות של האדם כגון זכות חיים,וכבוד.וזכות המיעוט להתקיים ,לדור,ולא להילץ להיות פליט או גופה שנפלטת מהים. 
 
שותף אנוכי לדאגתך לדרוזים ולקיומם וזהוא דרוזייזם ןעל כן אני מסכים עם גישתך שיש לאמץ את התארגנות שמשלבת אנשי הדת ואת שייך טריף ואת חבירינו היהודים שמזדהים עם קיומנו ואת המדינה ישראל שידעה ששאלת הקיום פירושה ששוב לא תהיה שואה ןלא עוד... 
 
נוסחה של קורלציה בין זכות,חובה ,חסינות חירות,אחריות יש בה לתרום במישור הקוגניטיבי והתודעתי כפי שאת עושה הופכת להיות עבודת קודש .ופרקטיזם במישור ההתנהגותי.ובמישור האפיקטיבי הינך קרוב למרות המרחקים. 
כך הרגשתו של כל דרוזי.
 3 ישר כוח
מאת עספאנייה, ב- 31-05-2017, 12:56
גאווה לעדה מאחלת לך רק הצלחות
 2 עוספיה
מאת יוסף עטשי, ב- 31-05-2017, 12:55
כל הכבוד שכן יקר. תעלה ותצליח
משחקית אלואדי
 1 דר אין לי מה להגיד חוץ מ
מאת מוניר פרו, ב- 31-05-2017, 11:25
דר סמואל אין לי מה להגיד חוץ ממילת כל הכבוד פשוט היה לי הכבוד להקיר אותך מהכתבה הזאת פשוט אתה אדם גאווה לנו וכתובת נכונה לכל דרוזי או בן אדם אחר חסר מקלט שירבו כמוך וישר כוח ותודות רבות לחוסין חלבי ולאתר שלו המיוחד והמכובד שמדבר לעניין

  הוספת תגובה  הוספת תגובה    שתף בפייסבוק  שתף בפייסבוק    הדפסה גירסה להדפסה      שלח לחבר שלח לחבר  
< קודם   הבא >

קניון אמין כיוף אמצעי

סאמר והבה

נדים קבלאן

עמאר מנסור

מאוחדת עוספיאמתוך פורום העסקים והעמותות של הכרמל
אלבסאתין סנטר
אלבסאתין סנטר
מודעות פרסום